بهترین آجیل برای بدنسازی + فواید و خواص آن

یکی از مهم‌ترین مواد غذایی برای بدنسازان، آجیل و مغزیجات هستند که منبع بسیار غنی از ویتامین‌ها، پروتئین و مواد مغذی مورد نیاز ورزشکاران به شمار می‌روند. آجیل دارای انواع گوناگون بوده که مصرف آن در میان‌وعده‌ها گزینه بسیار مناسبی برای ساخت عضلات محسوب می‌شود. در ادامه به معرفی انواع آجیل و خواص آنها در بدنسازی پرداخته ایم. پس با خبر فردا همراه باشید.

انواع آجیل برای بدنسازی و فواید آن بر بدن

آجیل از انواع مغزهای گوناگون تشکیل شده که سرشار از ویتامین‌ها، املاح معدنی، پروتئین و مواد مغذی دیگر، ویژه ورزشکاران هستند. به همین خاطر شما میتوانید برای خرید آجیل از فروشگاه های معتبر اینترنتی مانند طلوع پخش، دیجی کالا و ترب اقدام کنید.

1.                 فواید بادام زمینی بر بدنسازی

طبق نظر کارشناسان بادام زمینی بهترین آجیل برای بدنسازان به شمار می‌رود. در هر ۱۰۰ گرم بادام زمینی حدود ۲۵ گرم پروتئین یافت می‌شود و بیشترین میزان پروتئین را در بین دیگر آجیل‌ها دارد. بادام زمینی از ارزش غذایی قابل توجهی برخوردار بوده که در هر ۳۵ عدد آن حدود ۱۶۶ کالری، 1 گرم کربوهیدرات، ۳ گرم فیبر، 1 گرم چربی و ۷ گرم پروتئین وجود دارد. از دیگر مواد مغذی موجود در بادام زمینی می‌توان به کلسیم، فسفر، فولات، پتاسیم، نیاسین و ویتامین e اشاره کرد که در استحکام بافت عضلات بسیار تأثیرگذار هستند.

2.                 فواید پسته بر بدنسازی

بسیاری از ورزشکاران از فواید پسته غافل می‌شوند؛ در صورتی که سرشار از پروتئین و فیبر است. بهتر است بدانید که پسته نسبت به آجیل‌های دیگر کالری کمتری دارد و افرادی که قصد چربی‌سوزی دارند با قرار دادن این مغز در برنامه غذایی خود می‌توانند از پروتئین و فیبر فراوانی برخوردار شوند. در ۲۸ گرم پسته حدود ۹ گرم پروتئین وجود دارد و یکی از بهترین منابع برای ساخت عضله محسوب می‌شود. از خواص مصرف پسته در بین ورزشکاران می‌توان به ایجاد احساس سیری اشاره کرد. ورزشکارانی که دارای اضافه وزن هستند با مصرف چند عدد پسته می‌توانند تا ساعت‌ها گرسنگی خود را برطرف کنند. ارزش غذایی پسته برای ورزشکاران در هر ۲۸ گرم شامل ۱۶۱ کالری، ۳ گرم کربوهیدرات، ۸ گرم فیبر، ۷ گرم چربی و ۹ گرم پروتئین است. علاوه بر آن ویتامین ب ۶، منگنز، آهن، پتاسیم، فسفر و منیزیم دارد.

3.                 فواید بادام هندی بر بدنسازی

این مغز پرخاصیت از خوشمزه‌ترین آجیل‌های دنیا شناخته می‌شود که مقادیر زیادی از مواد معدنی، آهن و روی درون خود دارد. جالب است بدانید که مصرف هر انس بادام هندی می‌تواند میزان قابل توجهی از فسفر روزانه بدن را تأمین کند. در هر ۲۸ گرم بادام هندی تقریباً 1 گرم چربی، ۲ گرم کربوهیدرات، 1 گرم فیبر، ۳ گرم پروتئین و ۷ گرم امگا ۳ وجود دارد همچنین انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین ب ۶، آهن، تیامین، منگنز، روی، فسفر و منیزیم در بادام هندی وجود دارد.

4.                فواید و خواص گردو

از بهترین آجیل‌ها برای ورزشکاران به شمار می‌رود چرا که دارای امگا ۳ بوده و می‌تواند قدرت لازم برای انجام تمرینات ورزشی را به وجود آورد. از دیگر خواص مصرف گردو در بدنسازی می‌توان به داشتن خواص ضدالتهابی اشاره کرد که مشکلات مفصلی را کاهش می‌دهد. ارزش غذایی در ۲۸ گرم گردو شامل ۱۸۵ کالری، ۵ گرم چربی، ۳ گرم پروتئین و ۹ گرم کربوهیدرات است. ویتامین ب ۶، منیزیم، فسفر، تیامین، مس و روی از دیگر مواد مغذی در گردو هستند.

5.                 فواید و خواص بادام درختی بر بدنسازی

پس از بادام زمینی بیشترین پروتئین در بادام درختی یافت می‌شود و تأثیر بسیار زیادی در ساخت عضلات و زیبایی تناسب اندام دارد. از دیگر خواص مصرف بادام درختی در بین ورزشکاران می‌توان به کاهش میزان چربی بدن اشاره کرد. در هر ۱۰۰ گرم بادام درختی حدود ۲۱ گرم پروتئین موجود است.

بهترین زمان مصرف آجیل در بدنسازی

زمان مصرف آجیل یکی از فاکتورهای مهم برای رسیدن به حداکثر نتیجه در بدنسازی است. بسیاری از بدنسازان آجیل را قبل از تمرینات ورزشی خود مصرف می‌کنند که برای تأمین انرژی بسیار مفید است. مصرف آجیل قبل از تمرینات بدنسازی می‌تواند از خسته شدن حین ورزش و تحلیل انرژی جلوگیری کند. مغزهایی که دارای حداکثر چربی هستند مانند گردو و بادام هندی بهترین گزینه برای قبل از تمرین بدنسازی هستند. همچنین از بروز مشکلات مفصلی پیشگیری می‌کنند.

پروتئین و کربوهیدرات از مواد مغذی مهم در آجیل‌ها محسوب می‌شوند. برای همین یکی از بهترین زمان‌ها برای مصرف آجیل در بدنسازی بعد از تمرینات ورزشی است. در این زمان پروتئین به عضلات کمک می‌کند تا ترمیم شوند و کربوهیدرات بدن را نیز تأمین کنند. آجیل یکی از بهترین گزینه‌ها برای تسریع روند ترمیم عضلات و افزایش انرژی سیستم عضلانی است. یکی از مشکلاتی که بدنسازان اغلب به آن دچار می‌شوند گرفتگی عضلات است.

مصرف فندق بعد از بدنسازی از گرفتگی عضلات جلوگیری می‌کند چرا که سرشار از کلسیم، پتاسیم و منیزیم است. بهتر است یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از تمرینات ورزشی آجیل مصرف کنید. بدنسازان همچنین می‌توانند در میان‌وعده‌های مختلف به مصرف انواع آجیل‌ها بپردازند که برای سلامت عمومی بدن مفید هستند. یکی از بهترین روش‌ها برای مصرف آجیل‌ها ترکیب آنها با ماست‌های میوه‌ای است. در این صورت میزان پروتئین بسیار افزایش یافته و تأثیر بالایی در افزایش حجم عضلات نشان می‌دهد.

اهمیت مصرف انواع آجیل برای بدنسازی

آجیل‌ها از مهم‌ترین مواد خوراکی در رژیم غذایی بدنسازان هستند که می‌توان در میان‌وعده‌ها به مصرف آنها پرداخت. آجیل منبع غنی از اسیدهای چرب ضروری، فیبر و پروتئین بوده که اهمیت آن را برای ورزشکاران بسیار افزایش می‌دهد. مواد مغذی مهم و مفید در آجیل‌ها برای بدنسازان عبارت‌اند از

تاثیر پروتئین بر بدنسازی

آجیل‌ها دارای پروتئین حیوانی هستند که در عضله‌سازی و چربی‌سوزی نقش بسزایی ایفا می‌کنند. در هر ۱۰۰ گرم آجیل حدود ۲۰ گرم پروتئین وجود دارد. نقش پروتئین ترمیم بافت عضلات و افزایش حجم آنها است. علاوه بر آن به چربی‌سوزی بسیار کمک می‌کند.

تاثیر کربوهیدرات در بدنسازی

پس از پروتئین، کربوهیدرات بیشترین اهمیت را در بین بدنسازان دارد. به خصوص افرادی که قصد افزایش حجم دارند باید کربوهیدرات بالایی مصرف کنند. آجیل یکی از بهترین مواد خوراکی سرشار از کربوهیدرات بوده که حجم عضلات را افزایش می‌دهد.

خواص فیبر برای بدنسازی

فیبر از دیگر مواد مغذی مهم در بدنسازی به شمار می‌رود که با ایجاد احساس سیری از پرخوری کاذب در بین ورزشکاران جلوگیری می‌کند. همچنین فیبر در چربی‌سوزی نقش موثری دارد و وجود آن برای رسیدن به تناسب اندام بسیار ضروری است. علاوه‌بر‌این فیبر به مقادیر بالا در آجیل یافت می‌شود.

فواید چربی‌های سالم برای بدنسازی

آجیل‌ها حاوی چربی سالم اشباع نشده هستند و می‌توانند جایگزین چربی‌های اشباع شده شوند. تقریباً در هر ۱۰۰ گرم آجیل حدود ۳۲ گرم چربی موجود است. چربی طبیعی از دیگر مواد مغذی مهم برای عضله‌سازی است که در کنار آن قدرت عضلات را افزایش می‌دهد. از مهم‌ترین چربی‌ها در آجیل می‌توان آلفالینولینک را نام برد که وجود آن در بدنسازی بسیار مفید است و به بهبود سلامت عضلات و عملکرد آنها کمک می‌کند.

خلاصه

تقویت سیستم ایمنی از موارد مهم در بدنسازی به شمار می‌رود که بدن را در برابر انواع میکروب‌ها و بیماری‌ها محافظت می‌کند. در نتیجه قدرت بدنسازان افزایش می‌یابد و از عملکرد ورزشی بالایی برخوردار می‌شوند. با مصرف آجیل‌ها می‌توانید سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید که به خاطر داشتن ویتامین‌های ضروری، امگا ۳، روی و منیزیم هستند. با مصرف آجیل می‌توانید به سلامت قلب و عروق، کاهش کلسترول خون و افزایش گردش خون دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *