پر سود ترین سرمایه‌گذاری کدام است؟

امروزه روش‌های سرمایه‌گذاری گوناگونی وجود دارد که افراد می‌توانند بر اساس میزان دارایی، میزان ریسک و بازدهی مورد انتظارشان از سرمایه‌گذاری آن‌ها را انتخاب کنند. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارند که در این مطلب به آن‌ها پرداخته خواهد شد تا علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری بتوانند از این مطلب برای انتخاب پرسودترین سرمایه‌گذاری راهنمایی بگیرند.

سرمایه‌گذاری یعنی چه؟

سرمایه‌گذاری در علم اقتصاد به معنای تخصیص منابع مالی به یک یا چند دارایی مختلف، به امید به کسب منابع با ارزش‌تر در آینده است. اولین نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که سرمایه‌گذاری فرآیندی زمان‌بر است و انتظار کسب سود در بازه‌ای کوتاه ممکن است انتظار نابه‌جایی باشد. سرمایه‌گذاران با بررسی ویژگی‌های شخصیتی خود، در نظر گرفتن بودجه و هدف‌گذاری صحیح می‌توانند در یکی از روش‌های زیر یا ترکیبی از آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

سرمایه‌گذاری در مسکن

خرید املاک همیشه یکی از گزینه‌های مورد بحث و علاقه افراد متفاوت جهت سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. همچنین می‌توان گفت که ریسک سرمایه‌گذاری در مسکن نسبتا پایین است. با خرید مسکن، علاوه بر اینکه به‌مرور زمان ارزش ملک بیشتر می‌شود، می‌توان با اجاره دادن ملک، از آن درآمدزایی کرد.

سرمایه‌گذاری در مسکن به نقدینگی زیادی احتیاج دارد که همین موضوع باعث می‌شود تا این گزینه برای همه اقشار جامعه به‌راحتی در دسترس نباشد. همچنین نقد شوندگی پایین از دیگر معایب این نوع سرمایه‌گذاری است.

سرمایه‌گذاری در طلا و سکه

یکی دیگر از گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری، خرید و فروش سکه و طلا است. این بازار همیشه یکی از گزینه‌های محبوب در میان اقشار مختلف بوده است. خرید فیزیکی سکه و طلا تا حدی قدرت خرید سرمایه‌گذار را حفظ کرده و ریسک بالایی نیز ندارد اما همواره معایبی مانند کارمزد، تاثیرپذیری از بازار جهانی و مشکلات مربوط به نگهداری وجود خواهد داشت. شایان ذکر است که افراد می‌توانند از طریق بازار بورس، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در گواهی سپرده سکه سرمایه گذاری کنند. بزرگترین مزیت این روش، عدم وجود نگرانی‌هایی مانند تقلبی بودن طلا و احتمال سرقت است.

با بررسی این دو بازار سرمایه‌گذاری، حال سرمایه‌گذاران می‌توانند با توجه به میزان سرمایه و توجه به معایب و مزایای هرکدام از بازارها، پی‌ببرند که سرمایه گذاری در ملک یا طلا را انتخاب کنند.

سرمایه‌گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری در بورس همواره یکی از گزینه‌های معقول حساب می‌شود. پس از بررسی بازدهی بازارهای مختلف در گذشته، محرز است که بورس یکی از شفاف‌ترین و پربازده‌ترین بازارها در میان سایر بازارهای مالی بوده است. اما سرمایه‌گذاری در بورس به دانش تحلیلی و معاملاتی نیاز دارد. از این رو، افرادی که فرصت یا دانش کافی برای تحلیل بازار را ندارند می‌توانند با استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، به صورت غیر مستقیم در بورس فعالیت کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوند. صندوق‌ها توسط افراد متخصص، با سال‌ها تجربه فعالیت در بازار سرمایه مدیریت می‌شوند. به همین دلیل می‌توان انتظار بازده مناسبی از آن‌ها داشت. همچنین تنوع میزان ریسک موضوع دیگری است که در رابطه با صندوق‌ها اهمیت دارد. صندوق سرمایه گذاری سهامی، صندوق‌های مختلط و صندوق‌های درآمد ثابت به ترتیب بیشترین تا کمترین میزان ریسک را دارند. هر سرمایه‌گذار با توجه به میزان ریسک‌پذیری خود می‌تواند صندوق سرمایه گذاری مناسب خود را انتخاب کند.

سرمایه‌گذاری در ارز

افراد مختلف عقاید متفاوتی در رابطه با فعالیت در بازار ارز و سرمایه‌گذاری در آن دارند. در هر صورت برای سرمایه‌گذاری در این بازار باید بسیار هوشمندانه گام برداشت. نوسانات قیمت ارز در ایران بازار مطلوبی را برای سرمایه‌گذاری و کسب سود فراهم کرده اما این بازار ریسک بسیار بالایی دارد و تا حد زیادی وابسته به اتفاقات و اخبار داخلی و بین‌المللی است. همینطور وجود دلال‌ها در این بازار باعث شده تا نتوان به راحتی الگوی روند قیمتی ارز را پیش‌بینی کرد. لازم به ذکر است خرید و فروش ارز ممکن است منجر به افزایش قیمت ارز و در نتیجه افزایش قیمت‌ها گردد و همین موضوع می‌تواند بر معیشت کلی جامعه تاثیرگذار باشد.

به اطلاعات بیشتری نیاز دارید؟

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره سرمایه گذاری و معامله گری به وبسایت آموزش کارگزاری مفید به نشانی https://learning.emofid.com/ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *